Logo w formacie wektorowym tzw. krzywe

logo-wek

Logo przygotowane w krzywych jest niezbędne w przypadku nadruków technikami graweru laserowego, tampodruku oraz sitodruku. Nadruk cyfrowy można wykonać przy użyciu grafiki rastrowej (bitmapy).

Grafika wektorowa (krzywe) to jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej. Grafika taka składa się z obiektów geometrycznych (prostych obiektów lini), dzięki czemu może być dowolnie skalowana bez straty jakości. Grafika wektorowa pozwala również na swobodne przekształcenia kolorów.

Grafika rastrowa (bitmapy) to prezentacja obrazu za pomocą pixeli na siatce pionowej i poziomej. Przykładem grafiki rastrowej jest zdjęcie z aparatu cyfrowego. Jakość grafiki mierzymy w wymiarach (pixele) oraz rozdzielczości (dpi).

 

logo-wek

Przykład 1. Powiększona grafika wektorowa i rastrowa. Grafika wektorowa nie ma strat jakości, natomiast grafika rastrowa jest nieostra a krawędzie nierówne.

Formaty grafiki wektorowej – z uwagi na swoją specyfikę grafika wektorowa musi być zapisana w formacie, który pozwala zapamiętać obiekty geometryczne. Najczęściej spotykanymi formatami są *.eps, *.cdr (corel draw), *.svg, *.ai (adobe ilustrator), *.pdf (adobe reader).

Ważne: Powyższe formaty pozwalają zapisywać również grafikę rastrową.

Formaty w których nie ma możliwość zapisania grafiki wektorowej to m.in. *.jpg, *.tiff, *.psd, *.bmp, *.png.